MEKSİKO, 26 Haziran (Xinhua) -- Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, beş yıl boyunca İngiltere'de yüksek güvenlikli bir hapishanede tutulan WikiLeaks kurucusu Julian Assange'ın serbest bırakılmasını memnuniyetle karşıladığını söyledi. Lopez Obrador Salı günkü basın toplantısında, "Julian'ı, ailesini, babasını, kardeşlerini, arkadaşlarını ve Julian Assange'ın özgürlüğüne kavuşmasına katkıda bulunan milyonlarca Meksikalıyı ve tüm dünya ülkelerini kutluyorum" dedi.

Çin Güney Elektrik Şebekesi Şirketi, Özbekistan ile yeşil enerji işbirliğini güçlendirdi Çin Güney Elektrik Şebekesi Şirketi, Özbekistan ile yeşil enerji işbirliğini güçlendirdi

Assange'ın hapsedilmesinin "ifade özgürlüğünün hapsi" anlamına geldiğini söyleyen Lopez Obrador, Assange'ın başından geçenlerin "hiç adil olmadığını" vurguladı. Assange, ABD Adalet Bakanlığı ile yaptığı anlaşmada daha fazla hapis cezası almama karşılığında ABD Casusluk Yasası'nı ihlalden suçlu olduğunu kabul ederek serbest bırakıldı. Lopez Obrador, yönetiminin Assange'ın serbest bırakılmasını sağlamak için, dönemin ABD Başkanı Donald Trump'a 2020'de ve halefi Joe Biden'a sırasıyla 2023'te mektup yazdığını ve başka girişimlerde bulunduğu hatırlattı. WikiLeaks'in X'te yaptığı paylaşıma göre Assange Pazartesi günü Londra'daki Belmarsh Cezaevi'nden serbest bırakıldı ve uçakla İngiltere'den ayrıldı.

Editör: Şeymanur Erbay