Çin ve Yeni Zelanda ticaretin kapsamını genişletip personel değişimini artıracak Çin ve Yeni Zelanda ticaretin kapsamını genişletip personel değişimini artıracak

KUALA LUMPUR, 7 Haziran (Xinhua) -- Malezya Başbakanı Enver İbrahim, Güney Çin Denizi'ndeki ihtilafları çözüme kavuşturmak için "güçlü" diplomatik angajman çağrısı yaparak, dış müdahalelere karşı çıktı. Malezya ulusal haber ajansı Bernama'nın bildirdiğine göre Enver, söz konusu açıklamayı Perşembe günü Kuala Lumpur'da düzenlenen 37. Asya Pasifik Yuvarlak Masa Toplantısı'nda yaptı. Filipinli bir delegenin, Malezya'nın 2025 Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) dönem başkanı olarak Filipinler'in Güney Çin Denizi'ndeki kaygılarını gidermeye yönelik yaklaşımı hakkındaki sorusuna yanıt veren Enver, ülkesinin ASEAN çerçevesinde aktif angajmanını sürdüreceğini söyledi.

Malezya'nın Güney Çin Denizi meselesini diplomatik yollarla ele almakta "oldukça başarılı" olduğunu vurgulayan Enver, "Zira biz söz konusu angajmanda hakiki anlamda tarafsız görülüyor ve algılanıyoruz" dedi. Başbakan, bu meselenin, harici tarafların müdahalesi olmaksızın ASEAN ülkeleri ve Çin arasında çözüme kavuşturulması gerektiğini yineledi. Enver, "Mesele daha sorunlu görüleceği ve iyice karmaşıklaşacağı için diğer tarafların dahli söz konusu olmamalı" diye konuştu.

Editör: Şeymanur Erbay