TOKYO, 26 Haziran (Xinhua) -- Japonya'nın ada eyaleti Okinawa'da bir ABD askeri hakkında Aralık ayında 16 yaşından küçük bir kız çocuğunu kaçırma ve rızası dışında cinsel ilişkide bulunma suçlamasıyla dava açıldı.
Kyodo Haber Ajansı yerel yetkililere dayandırdığı Salı günkü haberinde, Naha Bölge Savcılığı'nın 27 Mart tarihinde 25 yaşındaki Brennon Washington aleyhinde dava açtığını belirtirken, askeri personelin karıştığı bu son olayın ABD'nin askeri mevcudiyetine karşı yerel muhalefeti daha da artırmasının muhtemel olduğunu kaydetti.

İngiltere Ticaret Bakanı: Çin'den elektrikli araç ithalatlarına gümrük vergisi getirme planımız yok İngiltere Ticaret Bakanı: Çin'den elektrikli araç ithalatlarına gümrük vergisi getirme planımız yok

Haberde kız çocuğunun bir akrabasının olayın gerçekleştiği gün durumu polise bildirdiği ve polisin olayı soruşturduktan sonra şüpheliye ilişkin belgeleri 11 Mart'ta savcılara ilettiği belirtildi. Habere göre davanın ilk duruşması 12 Temmuz'da Naha Bölge Mahkemesi'nde görülecek. Naha savcıları, sanığın suçlamaları kabul edip etmediğine ilişkin henüz bir açıklama yapmadı. Okinawa, Japonya'nın toplam yüzölçümünün sadece yüzde 0,6'sına tekabül etmesine rağmen ülkedeki tüm ABD askeri üslerinin yüzde 70'ine ev sahipliği yapıyor. ABD'li askerlerin ve ordu dışı personelin işlediği suçlar ise yerel halk için daimi bir sıkıntı kaynağı haline gelmiş durumda.

Kyodo Haber Ajansı'na göre, 1995 yılında ABD'li üç askerin 12 yaşındaki Okinawalı bir kız öğrenciye tecavüz etmesi halk arasında infiale yol açmıştı. Bir başka olayda ise 2016 yılında 20 yaşındaki bir kadına tecavüz edip öldüren eski bir ABD üssü çalışanı müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

Editör: Şeymanur Erbay