GAZZE, 29 Mayıs (Xinhua) -- İsrail saldırıları giderek şiddetini artırırken, Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah kentinde çok sayıda Filistinli evlerini terk etmek zorunda kalıyor. Birleşmiş Milletler (BM) Yakın Doğudaki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı, Salı günü sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı açıklamada, İsrail'in kenti bombalaması nedeniyle son üç hafta içinde yaklaşık bir milyon kişinin Refah'tan ayrıldığını belirtti. Açıklamada kentteki gıda ve su yetersizliğine, hijyen sorunlarına ve elverişsiz yaşam koşullarına dikkat çeken BM kuruluşu, "yardım ve koruma sağlamak her geçen gün neredeyse imkansız hale geliyor" ifadesini kullandı.

Şiddetli yağışlar Çin'in doğusu ve güneyinin pek çok bölgesini etkisi altına aldı Şiddetli yağışlar Çin'in doğusu ve güneyinin pek çok bölgesini etkisi altına aldı

Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah kentinde evlerini terk eden Filistinliler, 28 Mayıs 2024. (Fotoğraf: Khaled Omar/Xinhua)

Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah kentinde evlerini terk eden Filistinliler, 28 Mayıs 2024. (Fotoğraf: Khaled Omar/Xinhua)

İsrail'in Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah kenti yakınlarında yerinden edilmiş insanların kaldığı çadırlara düzenlediği hava saldırısının ardından alanda görülen Filistinliler, 27 Mayıs 2024. (Fotoğraf: Rizek Abdeljawad/Xinhua)

İsrail'in Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah kenti yakınlarında yerinden edilmiş insanların kaldığı çadırlara düzenlediği hava saldırısının ardından alanda görülen Filistinliler, 27 Mayıs 2024.  (Fotoğraf: Khaled Omar /Xinhua)

Editör: Şeymanur Erbay