LHASA, 2 Ocak (Xinhua) -- Çin'in güneybatısındaki Xizang Özerk Bölgesi'nde ortalama 4.650 metre irtifaya ve toplam 100 megavatlık kurulu kapasiteye sahip büyük ölçekli bir rüzgar enerjisi projesi Pazartesi günü faaliyete geçti. CHN Enerji Yatırım Grubu'nun (CHN Enerji) verdiği bilgilere göre, Nagqu kentindeki 25 rüzgar türbininden oluşan yapının yılda yaklaşık 200 milyon kilovat-saat elektrik üreterek 60.000 ton civarında standart kömür tasarrufu sağlaması ve karbondioksit emisyonlarını 160.000 ton kadar azaltması bekleniyor. Proje, yüksek irtifadan kaynaklanan zorlu koşullara rağmen, 640 milyon yuan (yaklaşık 90,36 milyon ABD doları) tutarında bir yatırımla 260 günü aşkın sürede tamamlandı.

Havadan çekilen fotoğrafta, Çin'in güneybatısındaki Xizang Özerk Bölgesi'nin Nagqu kentindeki büyük ölçekli rüzgar enerjisi projesi görülüyor, 14 Aralık 2023. (Fotoğraf: Wang Yuhan/Xinhua)

Çin'in güneybatısındaki Xizang Özerk Bölgesi'nin Nagqu kentindeki büyük ölçekli rüzgar enerjisi projesinde ekipmanları test eden personel, 14 Aralık 2023. (Fotoğraf: Wang Yuhan/Xinhua)

Çin Dışişleri Bakanı: Çin ve Fransa, ortaklığı daha sağlam ve dinamik kılmak için çaba göstermeli Çin Dışişleri Bakanı: Çin ve Fransa, ortaklığı daha sağlam ve dinamik kılmak için çaba göstermeli

Havadan çekilen fotoğrafta, Çin'in güneybatısındaki Xizang Özerk Bölgesi'nin Nagqu kentindeki büyük ölçekli rüzgar enerjisi projesi görülüyor, 31 Aralık 2023. (Fotoğraf: Lin Yongqiu/CHN Enerji Xizang Elektrik Limited Şirketi/Xinhua aracılığıyla)

Editör: Şeymanur Erbay