BEİJİNG, 16 Mayıs (Xinhua) -- Çin Sahil Güvenliği, Çarşamba günü Çin'in yetki alanındaki sulara izinsiz giren Filipinler bandıralı gemilere telsizle uyarıda bulundu. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Filipinler'den Huangyan Dao açıklarındaki sulara doğru ilerleyen Filipinli balıkçı teknelerine ilişkin yabancı basının sorusu üzerine, Huangyan Dao'nun her zaman Çin toprağı olduğunu ve Çin'in Huangyan Dao ve bitişiğindeki sularda tartışılmaz egemenliğe sahip olduğunu belirtti.

Ekran Görüntüsü 2024 05 16 141526Havadan drone ile çekilen fotoğrafta, Güney Çin Denizi'ndeki diğer gemilere ikmal yapan "Çin Sahil Güvenliği 3502" gemisi görülüyor, 13 Mayıs 2024. Çin Sahil Güvenliği, Huangyan Dao sularında hakların korunması ve kolluk kuvvetlerine ilişkin operasyonlar kapsamında rutin bir eğitim gerçekleştirdi. (Fotoğraf: Wang Yuguo/Xinhua) Çin'in 2016 yılında Filipinli balıkçıların Huangyan Dao bitişiğindeki sularda az sayıda küçük balıkçı teknesiyle avlanabilmeleri için iyi niyetli bir düzenleme yaptığını hatırlatan Wang, diğer yandan da Filipinli balıkçıların ilgili faaliyetlerini yasalara uygun olarak denetlemeye ve izlemeye devam ettiklerini söyledi. Filipinler'in Çin'in iyi niyetini suiistimal etmesi ve Çin'in toprak egemenliği ile yetki sınırlarını ihlal etmesi halinde, Çin'in kendi haklarını savunacağını ve yasalara uygun olarak karşı önlemler alacağını belirten Wang, bu durumdan doğabilecek sorumluluk ve sonuçların ise yalnızca Filipinler'e ait olacağını ifade etti.

Çin donanma filosu, refakat görevlerini ve ortak tatbikatları tamamlayarak ülkeye geri döndü Çin donanma filosu, refakat görevlerini ve ortak tatbikatları tamamlayarak ülkeye geri döndü

Editör: Şeymanur Erbay