Dijital teknoloji, Doğu Çin'in Anhui'sinde geleneksel teknikleri hayata döndürüyor Dijital teknoloji, Doğu Çin'in Anhui'sinde geleneksel teknikleri hayata döndürüyor

Çin Uyku Araştırma Derneği (CSRS) tarafından yakın zamanda yürütülen bir anket, yanıt verenlerin yalnızca yüzde 29'unun akşam 23:00'den önce yatmayı alışkanlık haline getirdiğini, yüzde 47'sinin ise genellikle gece yarısından sonra uykuya daldığını ortaya çıkardı. 

Anket aynı zamanda üniversite öğrencilerinin her gün cep telefonlarında önemli miktarda zaman harcadıklarını ve çok geç saatlere kadar ayakta kalma eğiliminde olduklarını gösterdi. 

CSRS uzmanı Ou Qiong, bunun yalnızca uyku süresiyle ilgili olmadığını, uykunun kalitesi, derinliği ve sürekliliğinin de dikkate alınması gereken önemli faktörler olduğunu söyleyerek, "Derin uyku vücudumuzun bağışıklık fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olur” dedi. 

Uzmanlar insanlara yatmadan önce kafein ve sigara tüketimini azaltmalarını, düzenli bir çalışma ve dinlenme programı sürdürmelerini, düzenli egzersiz yapmalarını ve uyumadan önce elektronik cihaz kullanmaktan kaçınmalarını tavsiye etti. 

Ayrıca stresi azaltmak için meditasyon ve yoganın günlük rutinlere dahil edilmesini önerdi. 

Editör: Mustafa Karslı