XİCHANG, 9 Ocak (Xinhua) -- Çin, Salı günü Einstein Probe adlı yeni bir astronomi uydusunu ülkenin güneybatısındaki Sichuan eyaletinde bulunan Xichang Uydu Fırlatma Merkezi'nden uzaya gönderdi. Istakoz gözünden esinlenilerek geliştirilen yeni bir X-ışını algılama teknolojisini kullanarak, evrendeki havai fişek benzeri titreşimlere sahip gizemli geçiş olgularını gözlemleyecek uydu, kozmosun az bilinen ve kuvvetli yönlerinin gizemini çözmeyi amaçlıyor. Roket, Beijing saatiyle 15.03'te fırlatıldı.

Çin, Dünya Bankası ile işbirliğini artırmayı hedefliyor Çin, Dünya Bankası ile işbirliğini artırmayı hedefliyor

Çin'in güneybatısındaki Sichuan eyaletinde bulunan Xichang Uydu Fırlatma Merkezi'nden uzaya gönderilen ve Einstein Probe adlı yeni bir astronomi uydusunu taşıyan Uzun Yürüyüş-2C taşıyıcı roketi, 9 Ocak 2024. (Fotoğraf: Ling Siqin/Xinhua)

1-388Çin'in güneybatısındaki Sichuan eyaletinde bulunan Xichang Uydu Fırlatma Merkezi'nden uzaya gönderilen ve Einstein Probe adlı yeni bir astronomi uydusunu taşıyan Uzun Yürüyüş-2C taşıyıcı roketi, 9 Ocak 2024. (Fotoğraf: Zhang Jing/Xinhua)

2-359Çin'in güneybatısındaki Sichuan eyaletinde bulunan Xichang Uydu Fırlatma Merkezi'nden uzaya gönderilen ve Einstein Probe adlı yeni bir astronomi uydusunu taşıyan Uzun Yürüyüş-2C taşıyıcı roketi, 9 Ocak 2024. (Fotoğraf: Zhang Jing/Xinhua) 

Editör: Şeymanur Erbay