DALİAN, 25 Haziran (Xinhua) -- Çin Başbakanı Li Qiang, tüm ülkeleri dünya ekonomisinin büyümesindeki olumsuz vaziyetle doğrudan yüzleşmeye ve kalkınma meselesine daha açık fikirli bir yaklaşım geliştirmeye çağırdı. Li, Çin'in kuzeydoğusundaki sahil kenti Dalian'da gerçekleştirilen ve Yaz Davos Forumu olarak da bilinen 15. Yeni Şampiyonlar Yıllık Toplantısı'nın Salı günü düzenlenen açılış oturumunda söz konusu açıklamayı yaptı.

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi, kapsamlı reform sürecinin daha fazla derinleştirilmesi kararı aldı Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi, kapsamlı reform sürecinin daha fazla derinleştirilmesi kararı aldı

Li, Kovid-19 pandemisinin yarattığı sarsıntı, yüksek enflasyon ve kötüleşen borç meselesi ile kökleri eskiye dayanan diğer çelişki ve sorunlar gibi aşamalı faktörler nedeniyle dünya ekonomisinin yeterli büyüme ivmesi gösteremediğini dile getirdi. Li, şayet ülkeler diğerlerinin çıkarlarını düşünmeksizin yalnız kendi çıkarlarını en üst düzeye çıkarmayı düşünür ve hatta "küçük bahçe, yüksek çit" politikasıyla bağları koparıp sanayi ve tedarik zincirlerini keserek tarihin çarkını geriye çevirirse, bunun küresel ekonomik operasyonların maliyetini yükseltmekten, bölgeler arasındaki ekonomik bağları koparmaktan ve çelişki ve ihtilafları yoğunlaştırmaktan başka bir işe yaramayacağını belirtti.

Başbakan, bu durumun tüm dünyadaki ülkeleri, herkesin pastadan pay almak için yarıştığı, ancak kavga yüzünden pastanın giderek daha da küçüldüğü bir kısır döngüye sürükleyeceği uyarısında bulundu.
Li, doğru tercihin ise ülkelerin kalkınmaya daha geniş bir ufuk ve zihniyetle yaklaşıp, pastayı büyütmedeki makul çıkarlarının peşinde koşması ve böylelikle dünya ekonomisine kalıcı bir ivme kazandırırken kendi kalkınmaları için yeni ufuklar açması olduğunu vurguladı.

Editör: Şeymanur Erbay