CHANGSHA, 5 Şubat (Xinhua) -- China Merchants Bank'ın eski başkanı Tian Huiyu rüşvet almak, görevini kötüye kullanmak, gizli bilgilere dayanarak ticaret yapmak, bilgi suistimali ve içeriden bilgi sızdırmak suçlarından Pazartesi günü iki yıl ertelemeli idam cezasına çarptırıldı. Çin'in orta kesimindeki Hunan eyaletinde bulunan Changde Orta Halk Mahkemesi, aynı zamanda China Merchants Bank Şirketi'nin eski parti şefi olan Tian'ın çeşitli finans kuruluşlarındaki görevlerini kötüye kullanarak kredi onayı, iş sözleşmesi ve iş ayarlaması gibi konularda başka birim ve bireylere menfaat sağladığını ve karşılığında 210 milyon yuan (yaklaşık 29,55 milyon ABD doları) değerinde para ve değerli eşya kabul ettiğini tespit etti. Tian'ın ayrıca bankadaki nüfuzunu kötüye kullanarak bağlı kuruluşların düzenli faaliyetlerine müdahale ettiği ve ulusal çıkarlara ağır zararlar verdiği bildirildi.

Malezya, Çin'in havacılık sektörüyle daha yakın işbirliği geliştirmek istiyor Malezya, Çin'in havacılık sektörüyle daha yakın işbirliği geliştirmek istiyor

Mahkeme, Tian'ın ilgili gizli bilgileri yahut içeriden bilgileri kullanarak menkul kıymet ticareti yaptığına ve içeriden bilgileri başkalarına sızdırarak 298 milyon yuanı aşkın yasadışı kar elde ettiğine karar verdi. Mahkemeden yapılan açıklamada, Tian'ın siyasi haklarından ömür boyu mahrum edildiği ve tüm kişisel varlıklarına el konulduğu belirtildi. Açıklamada, Tian'ın aldığı toplam rüşvet miktarının çok büyük olduğu ve işlediği suçların devlete ve halka ağır zarar verdiği vurgulandı. Ancak tüm suçlarını itiraf etmesi, pişmanlık göstermesi ve yasadışı kazançlarını iade etme konusunda işbirliği yapması nedeniyle Tian'ın cezası hafifletildi.

Editör: Şeymanur Erbay