Almanya'nın önde gelen endüstriyel ticaret fuarı Hannover Messe 2024 başladı Almanya'nın önde gelen endüstriyel ticaret fuarı Hannover Messe 2024 başladı

SANA, 21 Mart (Xinhua) -- ABD-İngiliz koalisyonu Çarşamba günü Yemen'in Hudeyde liman kentine hava saldırısı düzenledi. Husilere ait El-Mesire televizyonunda Husilerin yaptığı açıklamada, saldırıda Hudeyde kentinin batısındaki El-Kesib bölgesinin vurulduğu bildirilirken daha fazla ayrıntı verilmedi. Bölge sakinleri ise hava saldırılarının Husi askeri bölgesine isabet ettiğini aktardı.

Koalisyon, Husileri Kızıldeniz ve Aden Körfezi'nden geçen ticari gemilere saldırmaktan caydırmak amacıyla Ocak ayından bu yana hava saldırıları düzenliyor. Ancak Husi saldırıları o tarihten bu yana giderek artıyor.
Mart ayının başlarında Aden Körfezi'nde ABD'ye ait bir kargo gemisi ağır hasar görmüş ve Kızıldeniz'de bir İngiliz petrol tankeri batmıştı. Husiler, Yemen'de iç savaşın başladığı 2014 yılı sonundan bu yana stratejik önemdeki Hudeyde kenti de dahil olmak üzere ülkenin kuzeyindeki birçok kentin kontrolünü ele geçirmiş durumda.

Editör: Şeymanur Erbay