Küresel büyüme çözümlerine odaklanan Avrasya Ekonomi Zirvesi, İstanbul'da gerçekleşti Küresel büyüme çözümlerine odaklanan Avrasya Ekonomi Zirvesi, İstanbul'da gerçekleşti

SEUL, 19 Ocak (Xinhua) -- Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (Kuzey Kore), doğu sularında su altı nükleer silah sistemini test etti. Resmi Kore Merkezi Haber Ajansı'nın (KCNA) Cuma günkü haberine göre, Kuzey Kore Milli Savunma Bakanlığı sözcüsü testin gerçekleştirildiğini basın açıklamasıyla duyurdu. Açıklamaya göre, Kuzey Kore bu haftanın başlarında ABD, Japonya ve Güney Kore'nin gerçekleştirdiği ortak deniz tatbikatına yanıt olarak, halen geliştirilmekte olan "Haeil-5-23" adlı sualtı nükleer silah sistemini test etti. Açıklamada, üç gün süren üç taraflı donanma tatbikatı bölgedeki durumu istikrarsızlaştıran ve Kuzey Kore'nin güvenliğini ciddi şekilde tehdit eden bir eylem olması bakımından eleştirildi. Açıklamada, Kuzey Kore silahlı kuvvetlerinin su altı nükleer bazlı karşılık verme pozisyonunun tamamlanmakta olduğu ve ülkenin, ABD ile müttefik donanmalarının düşmanca askeri manevralarını caydırmaya yönelik denizcilik ve sualtı eylemlerini sürdüreceği belirtildi. 

Açıklamada, ABD ve yandaşlarının yılın başından bu yana Kuzey Kore'nin güvenliğini ciddi şekilde tehdit eden sorumsuz eylemleri güçlü şekilde kınanırken, bu eylemlerin felaket boyutundaki sonuçları konusunda söz konusu ülkelerin ciddiyetle uyarıldığı dile getirildi. Güney Kore'nin Yonhap Haber Ajansı, ülkenin Genelkurmayından Çarşamba günü yapılan basın açıklamasına dayandırdığı haberinde Güney Kore, ABD ve Japonya'nın Pazartesi-Çarşamba günleri arasında Jeju Adası'nın güneydoğusu açıklarında, ABD'nin nükleer uçak gemisi USS Carl Vinson dahil olmak üzere üç ülkenin savaş gemilerinin katıldığı ortak bir donanma tatbikatı düzenlediğini duyurmuştu.

Editör: Şeymanur Erbay