Çin'in imalat merkezi Jiangsu eyaleti dijital altyapıyı güçlendirecek Çin'in imalat merkezi Jiangsu eyaleti dijital altyapıyı güçlendirecek

BEİJİNG, 4 Ocak (Xinhua) -- Çinli araştırmacılar kısa süre önce "mükemmel bir izotermal sisteme" sahip yeni bir elektronik deri geliştirdi. Güney Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nden araştırmacılar, esnek bir termoelektrik cihazı hidrojel kompozit malzeme ile entegre ederek, insan vücudunun ısı düzenleme mekanizmasını taklit eden biyobenzetim yapılarına sahip ısı düzenleme özellikli bir elektronik deri (termo-elektronik deri) geliştirdi.

Isı üretimi ve yayılımının hassas dengesi sayesinde, termo-elektronik deri 10 santigrat dereceden 45 santigrat dereceye kadar değişen geniş bir ortam sıcaklığı aralığında 35 santigrat derecelik sabit yüzey sıcaklığını korudu. Elektronik deri son yıllarda insan benzeri dokunsal işlevleri yerine getirebilirken, insan vücudunu farklı açılardan taklit ederek istikrarlı nöro-geribildirimler oluşturdu ve bu sayede gelecekteki akıllı robotlar için ideal bir unsur haline geldi. Öte yandan, ısı düzenleme işlevi basit ısıtma veya soğutma ile sınırlı kaldığı için karmaşık ve değişken ortamlarda uzun süre izotermal düzeni koruyamıyordu. Araştırma, Nano Energy dergisinde yayımlandı.  

Editör: Şeymanur Erbay