BEİJİNG, 29 Mart (Xinhua) -- Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Wu Qian, Çin-ABD Askeri Deniz İstişare Anlaşması toplantısı için hazırlıkların sorunsuz şekilde devam ettiğini ve konuya ilişkin bilgilerin ilerleyen zamanlarda açıklanacağını belirtti. Wu, Perşembe günkü olağan basın toplantısında, iki ülkenin diğer alanlarda iletişim ve etkileşim konusunda da koordinasyon içinde olduğunu söyledi.

Çin Ay'ın keşfi çalışmalarında kullanılacak röle uydusunu devreye aldı Çin Ay'ın keşfi çalışmalarında kullanılacak röle uydusunu devreye aldı

Sözcü, iki ülke lideri tarafından San Francisco'da varılan önemli mutabakatı hayata geçirmek amacıyla Çin ve ABD ordularının bu yıl eşitlik ve saygı temelinde diyalog ve istişareleri istikrarlı şekilde sürdürmek için yoğun çaba sarf ettiklerini bildirdi. Washington'da 8-9 Ocak tarihlerinde 17. Çin-ABD Savunma Politikası Koordinasyon Görüşmeleri'nin gerçekleştirildiğini hatırlatan Wu, 5-19 Ocak tarihleri arasında ise İkinci Dünya Savaşı'nda Çin'de kaybolan ABD askerlerinin kalıntılarını aramak üzere Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi ve Hunan eyaletini ziyaret ederek saha araştırmaları yapan ABD heyetine yardımcı olduklarını kaydetti. Bu yılın Çin ve ABD arasındaki diplomatik ilişkilerin 45. yıldönümü olduğuna işaret eden Wu, ABD tarafının Çin'in temel çıkarlarına ciddiyetle saygı göstermesi ve iki ordu arasındaki ilişkilerin sağlam, istikrarlı ve sürdürülebilir gelişimini ortaklaşa teşvik etmek üzere Çin ile aynı doğrultuda çalışması temennisinde bulundu.

Editör: Şeymanur Erbay