BEİJİNG, 8 Mayıs (Xinhua) -- Çin Ulusal Uzay İdaresi (CNSA), Çin'in Chang'e-6 Ay keşif aracının Ay çevresindeki yörüngesine başarıyla girdiğini bildirdi. İdareden Çarşamba günü yapılan açıklamaya göre Chang'e-6, Çarşamba sabahı Beijing saatiyle 10.12'de Ay yakınında frenleme prosedürünü başarıyla gerçekleştirdikten sonra Ay çevresindeki yörüngesine girdi.

Frenleme prosedürü, Chang'e-6 keşif aracının uçuşunda kilit önem taşıyan bir yörünge kontrolü. Frenleme, Chang'e-6 keşif aracının göreli hızını Ay'ın kurtulma hızından daha düşük hale getiriyor. Araç böylece Ay'ın yerçekimi etkisine girip Ay'ın etrafında uçabiliyor.

Queqiao-2 röle uydusu tarafından desteklenen Chang'e-6 keşif aracı daha sonra Ay etrafındaki yörüngenin irtifa ve eğimini ayarlayarak, yörünge aracı-dönüş aracı kombinasyonu ile iniş aracı-çıkış aracı kombinasyonunun ayrılması işlemini gerçekleştirmek için uygun bir zaman belirleyecek.

Çin dünyanın en büyük ulusal park sistemini kurmayı hedefliyor Çin dünyanın en büyük ulusal park sistemini kurmayı hedefliyor

Bunun ardından, iniş aracı-çıkış aracı kombinasyonu Güney Kutbu-Aitken Havzası'na yumuşak iniş yapacak ve planlandığı üzere Ay'ın uzak tarafından örnek toplayıp ve Dünya'ya getirme görevini gerçekleştirecek.

Editör: Şeymanur Erbay