İnfluenza virüsleri Çin'de solunum yolu hastalıklarının önde gelen patojenleri olmaya devam ediyor İnfluenza virüsleri Çin'de solunum yolu hastalıklarının önde gelen patojenleri olmaya devam ediyor

SAO PAULO, 19 Mart (Xinhua) -- Brezilya'da yılın başından bu yana 1.889.206 şüpheli dang vakası ile rekor kırılırken, 561 ölüm vakası kaydedildi. Brezilya Sağlık Bakanlığı'na bağlı arbovirüs heyetinin Pazartesi günü yayımlanan son raporuna göre, Aedes aegypti sivrisineği tarafından yayılan viral hastalık dalgasının ardından dang vakalarında görülen artış nedeniyle Güney Amerika'nın en büyük kenti Sao Paulo'da Pazartesi günü sağlık acil durumu ilan edildi.

Dang humması vaka sayısında bir önceki rekor 1.688.688 vaka ile 2015 yılında, üçüncü en yüksek rakam ise 1.658.816 vaka ile 2023 yılında kaydedilmişti. Bakanlığa göre Pazartesi günü itibarıyla 1 Ocak'tan bu yana dang kaynaklı 561 ölüm vakası teyit edilirken, 1.020 vaka ise halen inceleniyor. Bakanlık, sivrisinek üreme alanlarının yaklaşık yüzde 75'inin evlerde bulunduğunu, şişeler ve inşaat malzemelerinin bu alanlar arasında yer aldığını belirtti. Bu tür üreme alanları, dang hummasını yayan dişi Aedes aegypti sivrisineğinin çoğalmasına olanak tanıyor.

Editör: Şeymanur Erbay